Tynk cementowo-wapienny jest tradycyjnym rodzajem tynku.
Mieszaniną cementu, piasku, wody oraz wapna budowlanego, coraz częściej także dodatków uszlachetniających. Może być przeznaczony do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, niezależnie od ich przeznaczenia i stopnia zawilgocenia.
Tynk cementowo-wapienny może być stosowany jako ostateczne wykończenie powierzchni (tynk zacierany ,filcowany) lub jednowarstwowy tynk podkładowy – jako podłoże do wykonania wypraw, np. gładzi sztablatury czy tynku cienkowarstwowego.
Taki tynk nakładany agregatem tynkarskim . Zależnie od rodzaju podłoża (ceramika, beton), tynkowanie odbywa się najczęściej w dwóch cyklach technologicznych – cienka – obrzutka oraz tynk właściwy.
Zalety tynku cementowo-wapiennego to:
uniwersalność (sprawdza się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. w łazienkach, kuchniach, piwnicach, także garażach), paroprzepuszczalność, elastyczność i współpraca z niewielkimi ruchami budynku, dzięki czemu ogranicza pękanie wykończonych ścian. Jest wytrzymały i trwały, odporny na korozję biologiczną.
Tynki cementowo-wapienny można stosować na podłożu mineralnym, czyli betonie, keramzytobetonie, betonie komórkowych, cegłach, silikatach, pustakach ceramicznych, płytach wiórowo-cementowych, a także na powierzchniach gipsowych. Nie można natomiast pokrywać takim tynkiem podłoży drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych, gdyż nie zapewniają one odpowiedniej przyczepności.
Posadzki cementowe – jastrych cementowy.